oświeceni

wakacje..., na wakacje, planujesz wakacje?

 

Historia portu w Trzebiatowie

05 październik 2010r.

Rzeka Rega, nad którą leżą Trzebiatów oraz Gryfice, posiadała niewątpliwie duże znaczenie komunikacyjne. Świadczą o tym długie i zaciekłe spory obu miast o wolną żeglugę na Redze. Trzebiatów, który leży w odległości 14,2 km od morza, czyli 24,3 km bliżej niż Gryfice, miał pod tym względem zdecydowaną przewagę.


Historia miasta Kołobrzeg

17 wrzesień 2010r.

Kołobrzeg jest po Gdańsku najstarszą polską warownią nadmorską. Stary gród kołobrzeski nie znajdował się w tym miejscu, gdzie jest miasto dzisiejsze. Początkowo właściwy gród usytuowany był około czterech kilometrów w górę Parsęty od centrum dzisiejszego miasta, na niewielkim, piaszczystym wzgórzu morenowym, na terenie dzisiejszego BUDZISTOWA. Cofnięcie grodu w głąb lądu podyktowane było względami strategicznymi, zwłaszcza gdy chodziło o obronę przed napadami piratów morskich.


historia portu w Kołobrzegu

18 wrzesień 2010r.

Uroczystego poświęcenia morza w Kołobrzegu dokonał pierwszy polski biskup Reinbern. Już w XII wieku statki kołobrzeskich kupców docierały do wyspy Uznam, Rugii, a nawet do Danii. O rozwoju żeglarstwa świadczy fakt, że w chwili przybycia do Kołobrzegu misji św. Ottona w roku 1124, większość mieszkańców znajdowała się na wyprawach morskich.


Przeszłość Łeby

21 lipiec 2011r.

Przeszłość. Łeba, nazywana także niegdyś Seszcze-wiczynem, jest starą, wymienianą niejednokrotnie w dokumentach osadą rybacką, zamieszkałą początkowo wyłącznie przez ludność słowiańską. Leżąc przy ujściu dość głębokiej rzeki Łeby posiada naturalny port rybacki, znany w wiekach średnich jako kryjówka piratów, a także przystań statków.