oświeceni

wakacje..., na wakacje, planujesz wakacje?

 

Wiadomości Geograficzne o regionie Pomorskim

19 lipiec 2013r.

Położenie i zasięg Prezentowany turyście w niniejszym przewodniku teren zajmuje północno-wschodnią część województwa gdańskiego, granicząc na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów z wodami Morza Bałtyckiego, a ściślej z jego odgałęzieniem Zatoką Gdańską i tzw. Małym Morzem czyli Zatoką Pucką. Terytorium Trójmiasta (Gdańska, Sopotu i Gdyni), dużej aglomeracji miejskiej o powierzchni prawie 400 km2, rozciąga się głównie wzdłuż brzegu Zatoki Gdańskiej. Centrum aglomeracji zajmuje Sopot, któremu przede wszystkim poświęcone jest to opracowanie, ze względu na jego funkcję uzdrowiskowo-wypoczynkową i rekreacyjną, pełnioną nieprzerwanie od 1823.


Rysy Dziejów Sopotu

19 lipiec 2013r.

RYS DZIEJÓW Od czasów najdawniejszych do początku XIX w. Najstarsze ślady pobytu człowieka na terenie dzisiejszego miasta pochodzą sprzed około 2500 lat, z wczesnej epoki żelaza. Mieszkała w nim wówczas ludność kultury wschodniopomorskiej, uważana przez niektórych badaczy przeszłości - Józefa Kostrzewskiego, Jana Leona Łukę, Henryka Łowmiańskiego, językoznawcę Tadeusza Lehr-Spławińskiego i innych


Zwiedzanie Sopotu cz.II

19 lipiec 2013r.

ZWIEDZANIE SOPOTU Następne rozbudowy mola odbywały się w latach 1886, 1895 i 1910, kiedy długość pomostu osiągnęła 315. a szerokość 10 m. Ostatnią rozbudowę rozpoczęto w 1927 i kontynuowano przez dwa lata nadając pomostowi (najdłuższemu w Europie) obecne,wymiary, licząc ze zniszczoną ostatnio głowicą. W tym czasie również powstała obudowa Skweru Kuracyjnego oszkloną galerią arkadową,. która zastąpiła wcześniejszą drewnianą. Przechadzkę kończymy wejściem na wieżę widokową Zakładu Balneologicznego, gdzie za drobną opłatą można korzystać z lunet i lornetek.


Grodzisko w Sopocie

19 lipiec 2013r.

Schodzimy ścieżką wzdłuż południowego wału i obok wlotu Grodowego Potoku do kanału przechodzimy na ścieżkę biegnącą u podnóża skarpy. Po lewej widzimy przy ul. Wosia Budzysza piękną willę o formach eklektycznych, a dalej budynek Teatru Letniego. Naprzeciw wylot głębokiego jaru, którym spływa Babidolski Potok i znika w kanale. W głębi jaru czynny był do 1860 młyn zbożowy. W 1830 właściciel młyna uruchomił w nim ciastkarnię. Lokalik zwany Dolinnym Młynem stał się wkrótce modny. Pod koniec XIX w. zbudowano nad jarem ładną willę z dużą salą imprezową.


Wycieczki Piesze po Sopocie

19 lipiec 2013r.

WYCIECZKI PIESZE W OKOLICE SOPOTU Brzegiem morskim do Kolibek, Orłowa i Gdyni Szczególnie atrakcyjna, od 150 lat wykorzystywana trasa w krajobrazie nadmorskim. Piękne widoki, zjawiska geologiczne, rezerwat przyrody. Kępa Redłowska, muzea (5—6 godz.). Sprzed mola przez Park Północny


Park i Oliwskie Zoo

19 lipiec 2013r.

Schodzimy z Pachołka zachodnią ścieżką na ul. Spacerową i skręciv " w prawo dostajemy się za zakrętem do wylotu ul. Karwieńskiej, ki zaprowadzi nas do leżącego w odległości 1 km, sławnego z ur krajobrazowej oiiwskiego ZOO, istniejącego od 1954. Zajmuje ono ol 100 ha terenu śród- i przyleśnego, rozciągającego się w urokliwej doi Żyje w nim około 1000 okazów zwierząt, reprezentujących przeszło 190 gatunków. Po zwiedzeniu zwierzyńca wracamy autobusem do pierwszego przystanku i idziemy dalej pieszo ul. Spacerową, biegnącą u podnóża Pachołka.